Táto stránka používa na zlepšenie používania cookies. Pokračovaním súhlasíte s podmienkami používania.

SÚHLAS

Akcia sa nepodarila

ZAVRIEŤ

Boli ste úspešne prihlásený

ZAVRIEŤ

PRACOVNÁ PORADŇA

Možnosti práce v Rakúsku

Slováci sa môžu v Rakúsku uchádzať prakticky o akékoľvek zamestnanie. Po niektorých profesiách je však dopyt väčší, po iných menší. Najjednoduchšie sa dostanete k takej práci u ktorej je dopyt po pracovníkoch vysoký, ale o prácu sa uchádza málo záujemcov.

Ako sa uchádzať o prácu v Rakúsku

Ak ste už našli pracovnú ponuku v Rakúsku o ktorú máte záujem, na uvedený kontakt by ste mali poslať svoj životopis a motivačný list, napísaný samozrejme v nemeckom jazyku. Prílohou môžu byť podľa požiadaviek zamestnávateľa aj oficiálne nemecké preklady potvrdení o vašom vzdelaní, prípadne iné dokumenty. Mali by ste byť pripravení na to, že pracovné pohovory môžu prebiehať vo viacerých kolách a od podania žiadosti o zamestnanie po jeho získanie môže prejsť niekoľko týždňov, dokonca aj mesiacov. Všetko, samozrejme, závisí od typu pozície, o ktorú sa budete uchádzať.

Opatrovanie – práca pre ženy aj pre mužov

Dopyt po opatrovateľkách bol stále vysoký a bude aj naďalej vďaka tomu, že sa ľudia dožívajú čím ďalej vyššieho veku a to nie vždy pri plnom zdraví. Aj keď sa jedná o kvalifikovanú prácu, získať potrebné vzdelanie nie je až tak náročné. Táto profesia je obľúbená predovšetkým u žien, ale uplatnenie si tu nájdu aj muži.

Nekvalifikovaná práca

O prácu nevyžadujúcu si žiadnu, resp. len nízku kvalifikáciu je zo strany uchádzačov omnoho vyšší záujem. Je to aj preto, že kvalifikovaní pracovníci mali už pred zrušením pracovného povolenia zjednodušený prístup na rakúsky pracovní trh. Keď chceli v Rakúsku pracovať, mohli tak preto urobiť už skôr. Výnimkou sú tzv. chránené profesie, pre ktoré bolo takmer nemožné získať pracovné povolenie.

Aj keď je možné nájsť prácu aj bez jazykových znalostí, väčšinou je vyžadovaná aspoň minimálna komunikatívna znalosť nemčiny. Takúto úroveň nemusí byť problém získať v priebehu niekoľkých mesiacov či už absolvovaním jazykového kurzu, alebo za pomoci niektorej z učebníc nemčiny pre samoukov.

Medzi oblasti, v ktorých sú kladené minimálne požiadavky na odbornosť patrí napríklad práca v skladoch, vo výrobných podnikoch, upratovanie a podobne. Široké možnosti nájsť si zamestnanie bez zvláštnych znalostí a s minimálnym jazykovým vybavením poskytujú sezónne práce v Rakúsku.

Brigády a sezónne práce

Brigádovať v Rakúsku je možné predovšetkým pri sezónnych prácach. V poľnohospodárstve (zber ovocia a zeleniny), v cestovnom ruchu (hlavne práca v hoteloch a reštauráciách) a tiež v lesnom hospodárstve. Aj keď ide vo väčšine prípadov o sezónnu záležitosť, predovšetkým v cestovnom ruchu nakoniec nemusí ísť len o brigádu, ale aj o dlhodobejšiu prácu. Napríklad budete pracovať v horskom hoteli počas letnej aj zimnej sezóny a voľno budete mať len pár mesiacov medzi sezónami. V mestách vás môže reštaurácia alebo hotela zamestnať dokonca na celý rok.

Aj keď sú letné brigády zaujímavé hlavne pre študentov, využiť túto možnosť zamestnania môže hocikto.

Okrem uvedených oblastí je možné pracovať na čiastočný úväzok aj inde. Napríklad ako pomocná sila v kancelárii, ako upratovačka, či roznášať letáky do schránok.

Odborná práca

Odborníci sú v Rakúsku veľmi dobre platení.

Dopyt je napríklad po remeselníkoch (stolár, elektrikár, tesár, zámočník, inštalatér, maliar, atď.). Ak je vaša nemčina dobrá, môžete sa zamestnať priamo pre rakúskeho zamestnávateľa. Ak jazykovo zdatní nie ste, môžete sa pridať ku skupine slovenských remeselníkov. Komunikovať s klientom bude niekto iný a vy si len budete robiť svoju robotu.

Pokiaľ ide o iné odborné profesie, na obsadenie voľných pracovných miest sú kladená vyššie nároky. Nevyhnutným predpokladom pre získanie takejto práce je okrem potrebného vzdelania samozrejme nemčina, a často aj prax v odbore.

Nemecký jazyk

U niektorých profesií môže postačovať zvládnutie nemeckého jazyka na bežnej komunikatívnej úrovni (u niektorých profesií, napr. programátor môže byť dokonca dôležitejší anglický jazyk), iné si vyžadujú vysokú úroveň, so zvládnutím odbornej terminológie. Potrebná úroveň vždy závisí od požiadaviek konkrétneho zamestnávateľa Ak ide o voľné pracovné miesta, o ktoré je veľký záujem, je vždy výhodou byť lepší, ako sú minimálne požiadavky.

Vzdelanie

Pri reakcii na pracovné ponuky v Rakúsku na obsadenie kvalifikovaných pozícií je vzdelanie veľmi dôležité. Samozrejmosťou je mať potvrdenie o vzdelaní oficiálne preložené do nemeckého jazyka.

Kvôli odlišnostiam vo vzdelávacom systéme je dôležité takisto uznanie kvalifikácie (diplomov, resp. vysvedčení), teda či je úroveň vzdelania získaného na Slovensku adekvátna rakúskej úrovni.

Otázkami uznávania vzdelania sa zaoberajú National Academic Recognition Information Centres(NARIC).

Prax

Niektoré odborné pracovné ponuky v Rakúsku môžu byť určené, prípadne dostupné aj pre absolventov, častejšie sú ale vyžadované skúsenosti v odbore. Je preto dobré mať referencie od predchádzajúcich zamestnávateľov.

Výhodu a väčšiu šancu na získanie práce máte, ak je o vašu kvalifikáciu zo strany rakúskych zamestnávateľov veľký záujem. Ten je napríklad o odborníkov v IT (programátori, analytici, systémový inžinieri a pod.), ale aj o zdravotníkov (lekári, ošetrovateľky atď.).